Rodzaje soczewek kontaktowych
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Istnieją soczewki kontaktowe dopasowane do różnych wad wzroku i stylu życia. Możemy podzielić je ze względu na materiał z jakiego są wykonane, okres użytkowania oraz parametry korygujące.
W naszym salonie dobieramy soczewki:
- miękkie
- sztywne
- toryczne
- sferyczne
- multifokalne
- lecznicze
SOCZEWKI MIĘKIE, produkowane są z plastycznego materiału, umożliwiającego przenikanie tlenu i właściwe nawilżenie oka. Dzięki temu można je nosić przez wiele godzin, do późnego wieczoru bez odczucia dyskomfortu. Dużą zaletą jest szybkie przyzwyczajenie się użytkownika i nieodczuwanie obecności ciała obcego na gałce ocznej. Ten rodzaj soczewek można kupić, jako: jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne z uwzględnieniem korekcji: sferycznej, torycznej, multifokalnej.
SOCZEWKI SZTYWNE, nazywane również twardymi, stabilnokształtnymi, gazoprzepuszczalnymi służą do korekcji praktycznie wszystkich wad wzroku, w szczególności wad skomplikowanych i nieregularności rogówki. Stosuje się je często w sytuacjach, kiedy korekcja okularowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, bądź są istotne wskazania medyczne do stosowania takiego typu korekcji. W odróżnieniu od soczewek miękkich charakteryzują się dużą stabilnością kształtu, umożliwiającą doskonałą korekcję. Soczewki sztywne są łatwe w manipulacji oraz pielęgnacji, jednak wymagają odpowiednich, bardziej agresywnych metod pielęgnacji. Okres wymiany – 12 lub 24 miesiące.
SOCZEWKI ORTOKERATOLOGICZNE, są to sztywne soczewki rogówkowe, wysoko gazoprzepuszczalne o odwróconej geometrii, służące do nieinwazyjnej i w pełni odwracalnej korekcji krótkowzroczności lub krótkowzroczności połączonej z astygmatyzmem rogówkowym. Ich działanie polega na modelowaniu kształtu rogówki poprzez spłaszczenie części centralnej oraz pogrubieniu części obwodowej.
Soczewki te zakładane są na noc w celu zapewnienia pełnej ostrości wzroku bez korekcji w ciągu dnia. Korekcja utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Dodatkowym atutem ortokeratologii jest jej istotna rola w kontroli krótkowzroczności, potwierdzona coraz większą liczbą badań klinicznych.
Zakres korekcji:
- krótkowzroczność do -4,5 dptr,
- z astygmatyzmem prostym do 2,5 dptr,
- z astygmatyzmem odwrotnym i skośnym do 1,50 dptr,
- z astygmatyzmem centralnym,
- astygmatyzm wewnętrzny ≤ 0,50 dptr,
- normalne wielkości źrenic,
- suchość oczu nie pozwalająca na korzystanie z korekcji soczewkami miękkimi.
Zalety soczewek Ortokeratologicznych:
- Spowalniają lub całkowicie zatrzymują postęp krótkowzroczności
- Zapewniają doskonałe widzenie przez cały dzień
- Możliwość stosowania u dzieci od 8 roku życia
- Korekcja odbywa się podczas snu
- Minimalna inwazyjność
- Odwracalność zmian
- W ciągu dnia oczy są „wolne od korekcji”
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz